Je sice březen, ale proč přece jen trochu ještě nebilancovat a neshrnout činnost místních hasičů v loňském roce.

 

Někdy to možná vypadá, že se tak nějak nic neděje. Výjezdy máme zcela vyjímečně, což je dobře, protože můžeme být rádi, že nehoří nebo nejsou povodně apod. Zkrátka, když vyjíždějí hasiči na ostrý výjezd, nevěstí to nic dobrého.

 

 

Abychom však nezakrněli, účastníme se alespoň jednou - dvakrát ročně námětových cvičení. Již několik let organizujeme námětové cvičení ve spolupráci se sbory ze Studnic a Kuklíku. Loni bylo cvičení přímo v Rokytně a někteří z vás jistě zaznamenali na jaře útok směrem ke Kříbu. Úkolem bylo zjistit stav stříkaček a techniky, zda v případě opravdového zásahu jsme schopni zakročit.

 

Druhého cvičení jsme se zúčastnili v září, proběhlo v Novém Městě vedle Vysočina arény a sloužilo jako ukázka delegaci z Ukrajiny, Slovenska a Maďarska, jak u nás fungují dobrovolní hasiči.

 

Mimo námětová cvičení pak máme během roku několik pravidelných akci. Na jaře většinou začínáme karnevalem v penzionu Sport, který ve spolupráci s majiteli penzionu organizujeme již několik let a zatím vždy s úspěchem. Děti si zasoutěží, zatancují, dospělí se pobaví a všichni navečer odcházejí spokojeni.

 

Železný šrot sbíráme v obci taky téměř každoročně. Je pravda, že železa poslední dobou bývá méně, ale jsme vděčni za každé kilo, které nám občané darují. Za utržené peníze většinou financujeme dětský den, případně koupíme někomu z členů vycházkovou uniformu.

 

 

Poslední tři roky se zapojujeme do akce Čistá Vysočina. Projdeme okolí silnice od Obůrky po Maršovice a posbíráme odpadky, které tam postupně během roku nahází bezohlední řidiči.

 

 

Dětský den není asi třeba připomínat. Jedná již o tradiční akci, chybět nemůže DJ David Hamerský, odpoledne na Obůrce je plné soutěží, tanců, opékají se párky, peče se sele, nechybí ukázky v podání novoměstského hasičského sboru. Zkrátka děláme vše pro to, aby se pobavily a poučily nejen děti, ale na své si přišli i dospělí.

 

O kulturní činnost by se měli hasiči v obci starat tak nějak automaticky. Nejen proto se snažíme organizovat různé akce na Obůrce. Klasické zábavy nejsou moc úspěšné, proto stále hledáme a vymýšlíme akce další, které by obyvatele Rokytna na Obůrku přitáhly.

Nejúspěšnější akcí je za poslední roky Rokytenská harmonika. Klasicé setkání harmonikářů u nás rádi navštěvují jak účinkující, tak diváci.

Relativní úspěch měly i loňské diskotéky, uvidíme, zda letos na úspěch navážeme.

Trochu atypickou kapelou bude letos skupina “Umíhovno”, která je netradiční nejen svým názvem. Věříme ale, že sklidí úspěch a nebude to jejich jediná účast.

 

 

Samozřejmě se mimo jiné někteří členové sboru věnují aktivně i soutěžím. V okrskovém kole se účastní již pravidelně dvě družstva - ženské a mužské. Zjara začínají pravidelně trénovat, na soutěži se většinou umístí do pátého místa, ale často je aspoň jedno z nich na stupních vítězů.

Mimo okrskovou soutěž je již pravidelná účast na soutěži ve Vlachovicích, kde pořádají soutěž “v osmičkách”. Zde je nutno se pochlubit, že obě naše družstva ve svých kategoriích tuto soutěž pravidelně vyhrávají a věřím, že tomu bude tak i letos.

 

Zmínit se zde musím i o našich nejmladších členech, kteří se od jara do podzimu účastní soutěže “Soptík”, která probíhá v novoměstském orksku. Účast je hlavně časově dosti náročná, když připočítáme tréninky, zabere opravdu hodně času, největší poděkování tedy zaslouží ti hasiči, co se mládeži věnují.

 

Samostatnou kapitolou byla loňská oslava 115. let výročí od založení SDH. Přípravy byly náročné, ale zapojila se většina členů sboru, Obůrka byla natřena, opravena, vymalována, a protože se nic nepodcenilo, samotná oslava proběhla bez větších zádrhelů, o zpestření se postarali malí hasiči z Jam svým zásahem a slavnostní pochod na Obůrku dal oslavě větší vážnost.

 

To je stručné shrnutí loňského roku. Snad i letošní bude ne méně úspěšný a budeme zde moci za rok zase shrnout činnost sboru, abychom dokázali, že být hasičem není jen o pití piva, jak si někteří myslí a cílem našeho sboru není sejít se jen na jaře na soutěži a pak se na výroční valné hromadě chválit, jak jsme dobří.

 

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří nás jakkoliv podporují, ať už návštěvou nějaké naší akce, darováním cukroví na oslavu apod. Vaší podpory si opravdu vážíme a jsme za ni vděčni.

 

Fotografie z akcí si můžete prohlédnout v sekci Fotogalerie - SDH Rokytno, sestřih tréninků a soutěže mládeže můžete zhlédnout zde:

 

https://www.youtube.com/watch?v=dBxjxCfIL-Y

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZKsqRL09xdU